College Catalog Fall 2013 - Spring 2014
Classified Staff

SUNY Delhi is proud of its classified staff and of the staffs of the College Association at Delhi, Inc.; the Delhi Campus Child Care Center, Inc.; and the College Foundation at Delhi, Inc. These dedicated individuals make major contributions to the quality of academic and student life at the college.

EMMANUEL ADJEI 2
University Police Officer 1
B.S. (Political Science)
SUNY Oneonta

THOMAS AITKEN
Plumber & Steamfitter

JOHN ANDREWS 1 
Maintenance Assistant
A.A.S. (Recreation and Park Management)
SUNY Delhi

TIMOTHY ARMSTRONG
General Mechanic

WILLARD ARMSTRONG
Plant Utilities Engineer 1

MICHELLE BAIN
Cleaner

WILFORD BARNHART
Plant Utilities Engineer 1
A.O.S. (Plumbing and Heating)
SUNY Delhi

JOSEPH BARRETT
University Police Officer 1
A.A.S. (Criminal Justice)
Onondaga Community College

CAROL BARRIGER
Janitor

KIM BARTLETT
Clerk 1

VIRGINIA BELL
Secretary 2
A.A.S. (Accounting)
SUNY Delhi

NAOMI BIRCH
Secretary 1
A.A.S. (Legal Secretary)
SUNY Delhi
B.S. (Liberal Arts)
SUNY Cortland
M.S. (Recreation and Leisure Studies)
SUNY Cortland

BRUCE A. BROWN II
University Police Officer 1
B.S. (Sociology)
SUNY Institute of Technology

DEBORAH BUDINE
Cleaner

CHAD BURNS
University Police Officer 1
B.S. (Psychology)
SUNY Plattsburgh

DOREEN COONS
Clerk 1

CHRISTINE COSTA
Keyboard Specialist 1

RICHARD DAMGAARD
Cleaner

PAUL DAVIS
Electrician

VERN DAVIS
Cleaner

LADD DAWSON
University Police Officer 2
A.A.S. (Hotel)
SUNY Delhi

ANDREA DIBBLE
Secretary 2

KATHY DREW
Clerk 1

ELLEN GIAMBALVO 
Administrative Aide

WALTER GREENE
Highway Equipment Operator

BRIAN GROH
Highway Equipment Operator

JASON GUY
General Mechanic
Certificate (Automotive and Diesel Technology)
Ohio Technical College
Certificate (Standby Stationary Generator)
Ohio Technical College

KARL GUY
Maintenance Helper

PHILIP HADLEY
Supervisor of Grounds
A.A.S. (Animal Husbandry)
SUNY Delhi

JANICE HALL 
Secretary 1
A.A.S. (Executive Secretarial)
Bryant and Stratton Powelson Business Institute

MICHAEL HALL
Plant Utilities Engineer I
A.O.S. (Agriculture)
SUNY Cobleskill

KENNETH HAMMOND 
University Police Officer 1
A.A.S. (Criminal Justice) 
Hudson Valley Community College

ROGER HARRIS
Cleaner

CYNTHIA HAYNES 1,2
Secretary 2
A.A.S. (Legal Secretarial Science)
SUNY Delhi

LORNA A. HERMAN
Keyboard Specialist 1

TIMOTHY HESS 
University Police Officer 2
A.A.S. (Criminal Justice)
Broome Community College

TRACY HOEPPNER
Keyboard Specialist 1
A.A.S. (Business Administration)
SUNY Morrisville

DENISE HOLCOMB
Clerk 1
A.A.S. (General Studies)
SUNY Delhi

SHELLY HOLLOWAY
Cleaner

RICHARD HOOD
Plant Utilities Engineer 1

VICKY HORNBECK
Janitor

ROBERTA HUDSON 1
Secretary 2
A.A.S. (Secretarial Science)
SUNY Cobleskill

RUTH HUGHES 
Secretary 1
A.A.S. (Landscape Contracting Technology)
SUNY Delhi

NATHAN HULTS
Cleaner

MELISSA JESTER
Plant Utilities Helper
A.A.S. (Individual Studies)
SUNY Delhi
A.A.S. (Electrical Construction and Plumbing)
SUNY Delhi

LAURIE JONES
Keyboard Specialist 1

RACHAEL KENDALL
Keyboard Specialist 1

JAMIE KENDRICK
Cleaner

TIMOTHY W. KILMER
Plant Utilities Engineer 1

BEVERLY KIRK
Cleaner

ROBERT KLUEG
General Mechanic
Certificate (Carpentry)
SUNY Delhi
Certificate (Masonry)
SUNY Delhi
B.A. (Bible and Pre-seminary Studies)
Columbia Bible College

ANN KOCHERSBERGER
Clerk 2

SHAWNA LANGDON
Keyboard Specialist 1

ROBERT LEWIS
Parking Services Attendant

MARK LIDDLE
Maintenance Assistant
Certificate (Welding)
SUNY Delhi

JUDY LINDSAY 2
Secretary 2
A.A.S. (Secretarial Science)
SUNY Delhi
B.S. (General Business)
Excelsior College

PHILIP LINDSAY
Maintenance Assistant

TIMOTHY LUDDEN
University Police Officer 2
A.A.S. (Criminal Justice)
Corning Community College

SERENA LUQUER
Janitor

EMILIENNE LYNCH
Clerk 2
A.A.S. (Individual Studies)
SUNY Delhi

JOHN MARTANIS III
Janitor

JAMES L. McCARTNEY
University Police Officer 1
A.A. (Humanities)
Onondaga Community College

DEBRA McLAUGHLIN 
Secretary 1
A.A.S. (Office Technologies)
SUNY Delhi

THERESA MILLER
Agency Program Aide 
A.A.S. (Data Processing-Computer Tech)
SUNY Farmingdale

BENNY MORALES
Maintenance Assistant

DAWN MORGANSTERN
Clerk 2
A.A.S. (Business Administsration)
Schenectady County Community College

STEPHEN MORGANSTERN
Painter

DEBORAH MULLER
Cleaner

JAMES MULLINNEX
Janitor

SHAWN NEWTON
Cleaner

ROBERT NICHOLSON
Plant Utilities Engineer 3
A.A. (Mathematics)
SUNY Delhi

STEPHANIE NICHOLSON
Keyboard Specialist 1
A.A.S. (Business Administration)
SUNY Delhi
A.A. (Liberal Arts)
SUNY Delhi

JAMES O'DONNELL
Janitor

MARILYN OLES 2
Secretary 1

GARY OLIVER
Janitor

RICHARD R. ORTIZ
Janitor

ELIZABETH OUTSEN
Clerk 1
B.S. (Education)
Elizabethtown College

BETTI PADGETT
Keyboard Specialist 2
Certificate (Word Processing)
SUNY Delhi
A.A.S. (Business Administration)
SUNY Delhi

NEIL PALMATIER
Maintenance Supervisor 2/Energy Manager

MARIANNE PARSONS
Cleaner

TRACI RAYMOND
Secretary 1
A.A.S. (Business Administration)
SUNY Delhi

IRENE REARDON
Janitor

ANNA REED 2
Library Clerk 3
Certificate (Individual Studies)
SUNY Delhi

CHAD REED
Calculations Clerk 2
A.A.S. (Individual Studies)
SUNY Delhi

JOANNA REED
Cleaner
A.A.S. (Hotel Resort Management)
SUNY Delhi

AMY RUCHAR-SMITH
Keyboard Specialist 1
A.A.S. (Information Systems Management)
SUNY Delhi

LEIGHTON SHULTIS
Janitor

RICHARD SACKETT
Assistant Plant Utilities Engineer

FREDERICK SANDER
General Mechanic

BARBARA SCHERER 
Secretary 2 
A.A.S. (Accounting)
SUNY Delhi
B.S. (General Business)
Excelsior College

DEAN SCHERER
Janitor

STEVEN SCHERER
Maintenance Assistant

DONALD SCHMIDT
Cleaner

COLLEEN SHACKELTON
Secretary 1
A.O.S. (Business Administration/
Accounting/Data Processing)
Utica School of Commerce

LEIGHTON SHULTIS
Janitor

DEREK SMITH
Plant Utilities Assistant

ROXANN SMITH
Motor Vehicle Operator
A.S. (Parks and Recreation)
Herkimer County Community College

GEORGE SPIELMAN
Keyboard Specialist 1

DONNA STAUBITZ-BARNHART
Stores Clerk 2

JOSHUA SUTTON
Cleaner

DALE TAIT
General Mechanic

SHAWN TAYLOR
Supervising Electrician
Certificate (Electrical Construction)
SUNY Delhi

BRUCE THOMPSON
Plant Utilities Engineer 1

LILIBETH THOMPSON
Janitor

JULIE TIERSON
BSN Program Assistant

STEVEN TRACY
University Police Officer 1
B.S. (Environmental Biology)
SUNY Oneonta

E. DIANA VERNOOY
Secretary 1

ROBIN VOHS
Janitor

JAMES WARREN
Electrician
A.O.S. (Electrical Construction and Maintenance)
SUNY Delhi

ALAYNA WEINGATES
Account Clerk 2

LINDA WELCH
Cleaner

CAITLIN WENZEL
University Police Officer 1

CARLA WESCOTT
Janitor

JESSICA WHEELER
Clerk 2
A.A.S. (Individual Studies)
Broome Community College

DRISCOLL WHITE
Refrigeration Mechanic
A.O.S. (Plumbing and Refrigeration)
SUNY Delhi

JAMES WILSON
Cleaner

WILLIAM WILSON
Maintenance Assistant

JUDITH WOLFE 
Keyboard Specialist 1

ELIZABETH WOODARD
Janitor

MATTHEW YOUNG
Helper
Facilities
Certificate (Refrigeration and Air-Conditioning)
SUNY Delhi
A.O.S. (Electrical Construction and Plumbing)
SUNY Delhi

 


 

1President's Award for Excellence in Classified Service

2Chancellor's Award for Excellence in Classified Service

Call us Toll-free:
1-800-96-DELHI

Or write to us at:
SUNY Delhi
454 Delhi Drive
Delhi, NY 13753

Last Updated: 6/7/13