Greek Council Minutes and Archives

2013-14 Minutes


F13-001 F13-002 F13-003
F13-004 F13-005 F13-006
F13-007 F13-008 F13-009
F13-010 F13-011 F13-012
F13-013

S14-001 S14-002 S14-003
S14-004 S14-005 S14-006
S14-007 S14-008 S14-009
S14-010 S14-011 S14-012

Greek of the Week:

FALL 2013
Week 1: All who helped with move in and orientation
Week 2: Jacob Scully - ZPO
Week 3: Ray Barber and Alberto Biasiucci - TDX, Jacob Scully - ZPO, and Brandon Rodriguez - DOE
Week 4: Justina Lopez, Alexis Heath and Jannel Diaz - SOE, Candice Parkinson - ZDT, Josh Kaplan - TDX, Obinna Ijomah - DOE
Week 5: The brothers and sisters of Zeta Phi Omega - ZPO, and all those who helped make Family Day and Fall Fest a success!
Week 6: Justina Lopez - SOE, Ray Barber and Justin Garretto - TDX, Nicole Hamilton - UDE, and Jacob Scully - ZPO
Week 7: Candice Parkinson - ZDT and Obinna Ijoma - DOE
Week 8: Candice Parkincon - ZDT and Nicole Hamilton - UDE
Week 9: All Participants of the 16 Days of CS Challenge
Week 10: The sisters of MIU and KOI
Week 11: Nicole Hamilton - UDE
Week 12: Rachelle Cassett - ZPO

SPRING 2014
Week 1: Naiquajha Pryor of BDE and Cristina Donato of OXO
Week 2: The brothers of TKE and DOE and the sisters of OXO and SOE for helping set-up for Winterfest
Week 3: The brothers of DOE and the sisters of SOE for raising money for the fire relief fund
Week 4: Deana Monteleon of ZPO and Thierry Byron of DOE
Week 5: Josh Kaplan of TDX and Spencer Lightfoote of UDE
Week 6: The brothers of KSE
Week 7: Cristina Donato of OXO
Week 8: Brothers and Sisters of BKX for helping out with the A$AP Ferg concert
Week 9: Reps and E-Board
Week 10: The brothers of TKE, The sisters of BDE and Cadmo Matos of LAU

 

2012-13

Minutes
F12-001
F12-002
F12-003
F12-004
F12-005
F12-006
F12-007
F12-008
F12-009
F12-010
F12-011
F12-012*- No Meeting F12-012 - Thanksgiving Break
F12-013
F12-014
F12-015
S13-001
S13-002
S13-003
S13-004
S13-005
S13-006
S13-007
S13-008
S13-009
S13-010
S13-011
S13-012

Greek of the Week:

FALL 2012
Week 1: None Awarded
Week 2: Sara Shafer - ZDT
Week 3: Sarah Carr - ZPO
Week 4: Luis Rose - TDX
Week 5: Meghan Behn - MIU
Week 6: Arvin Tangalan - TDX
Week 7: Anthony Carrasquillo and Luis Samuel - DOE, and Siobahn Mancebo and Jamilah Henry - UDE
Week 8: None Awarded
Week 9: Brendan Weinstein - TG
Week 10: The sisters of MIU
Week 11: None Awarded
Week 12: None Awarded - Thanksgiving Break
Week 13: None Awarded
Week 14: Meghan Behn - MIU
Week 15: The Brothers of LIU

SPRING 2013
Week 1: Drew Laemmermann and Al Camarda - TRI-AT
Week 2: None Awarded
Week 3: Ray Barber -TDX
Week 4: Brendan Weinstein, Dennis Pacella, and Justin Vargas - TG
Week 5: Aaron Wanser - TRI-AT
Week 6: The Sisters of MIU and all Butterfly Week co-sponsors
Week 7: OJ Bowman - LAU
Week 8: None Awarded
Week 9: None Awarded
Week 10: Nicole Hamilton - UDE
Week 11: All Greek Student Life Leadership Award recipients
Week 12:

Congratulations Emerging Greek Leader Jessie Moriarty and Greek Leader of the Year Oswald "OJ" Bowman!

2011-12

Minutes
F11-001
F11-002
F11-003
F11-004
F11-005
F11-006
F11-007
F11-008
F11-009
F11-010
F11-011
F11-012
F11-013
F11-014
S12-001
S12-002
S12-003
S12-004
S12-005
S12-006
S12-007
S12-008
S12-009
S12-010
S12-011
S12-012

Greek of the Week:

FALL 2011
Week 1: Jordan Hernandez, Jordan Ziskin, Mike Kani, David Lake - TDX
Week 2: All those who helped in our Hurricane/Flood Effort
Week 3: The dozens that helped in load-in/out for Recycled Percussion
Week 4: Arvin Tangalin, Jordan Hernandez - TDX, Jose Barajas - LIU, Stephon Bartholomew - DOE
Week 5: All those who helped with load-in/out for the Golden Dragons
Week 6: The brothers and sisters of Zeta Phi Omega
Week 7: Kyle Dinet - KSE, Sarah Gargiulo - ZDT, Mirlany Morillo and Teresa Bryant - SOE, Antoine Noble and Kevorn Willet - DOE
Week 8: Jordan Hernandez - TDX, Kelsey DeHey - ZDT
Week 9: The brothers of Tri-Atelier
Week 10: Annmarie VanAllen - BKX, and George Nassar - UDE
Week 11: The sisters of MIU and all Greeks involved in "The Nerd"
Week 12: None Awarded
Week 13: The brothers of Tri-Atelier
Week 14: All who dressed up for the holiday parade!

SPRING 2012
Week 1: All Greeks that were OLs and RAs!
Week 2: Kyle Dinet - KSE, Malcolm Laeda and Jorge Suazo - LAU
Week 3: Teresa Bryant and Mirlany Morillo - SOE, Tunji Shennaike - LIU, Kemar Thompson - LAU
Week 4: Jordan Hernandez - TDX, Kevorn "K2" Willet - DOE
Week 5: None Awarded - No Meeting
Week 6: None Awarded - Pledge Success Conference
Week 7: Teresa Bryant - SOE, George Nassar - UDE
Week 8: The Brothers of Tri-Atelier
Week 9: The Sisters of Mu Iota Upsilon
Week 10: None Awarded
Week 11: None Awarded
Week 12: Teresa Bryant - SOE and Katherine McGeary - ZPO

2010-11

Minutes
F10-001
F10-002
F10-003
F10-004
F10-005
F10-006
F10-007
F10-008
F10-009
F10-010
F10-011
F10-012
F10-013

S11-001
S11-002
S11-003
S11-004 S11-005
S11-006
S11-007
S11-008
S11-009
S11-010
S11-011
S11-012
S11-013
S11-014

Greek of the Week:
FALL 2010
Week 1: None Awarded
Week 2: Brie Crooks - ZDT
Week 3: Jordan Hernandez - TDX, Terri Brauer and Lizz Kielbasa - ZDT, and Kevorn Willet - DOE
Week 4: Danielle Fritsche - OXO
Week 5: Emma Rowsell - OXO
Week 6: Danielle Schafer - UDE and Kevorn Willet - DOE
Week 7: None Awarded
Week 8: Jordan Hernandez, Jimmy Sietsma, Cody VanHouten, David Miller and David Lake - TDX and Brie Crooks and Terri Brauer - ZDT
Week 9: Will Geary and the brothers of Delta Theta Gamma - TG
Week 10: Kelsey DeHey - ZDT and Kemar Thompson - LAU
Week 11: None Awarded
Week 12: Corey Miglianti and Kelsey DeHey - ZDT, Mike Castiglia - TKE, Clarissa Robinson - OXO, and Sally Silverman - ZPO
Week 13: None Awarded

SPRING 2011
Week 1: The brothers of LAU and TKE
Week 2: None Awarded
Week 3: Mike Castiglia - TKE
Week 4: Tunji Shennaike - LIU and All Winterfest 2011 Participants
Week 5: Jordan Ziskin and the brothers of Tau Delta Chi - TDX
Week 6: The brothers of Tau Delta Chi - TDX
Week 7: SUNYPalooza Participants
Week 8: Amberly Ouimette, Sandra Figueroa, Nicole Iuliucci, and Kaycee Stone - KOI, and the sisters of Omicron Xi Omega - OXO
Week 9: None Awarded
Week 10: None Awarded
Week 11: Mariel Garay - UDE
Week 12: Lizz Kielbasa - ZDT
Week 13: Kemet Crawford - DOE, Matthew Singleton, Jose Barajas, and Tunji Shennaike - LIU, Rachel Blackman - SOE
Week 14: Jordan Hernandez - TDX, Kemar Thompson - LAU, Dottie Rodriguez and Kate Socha - SOE, and Kevorn Willet - DOE

2009-10

Minutes
F09-001
F09-002
F09-003
F09-004
F09-005
F09-006
F09-007

F09-008
F09-009
F09-010
F09-011
F09-012
F09-013
F09-014

S10-001
S10-002
S10-003
S10-004
S10-005
S10-006
S10-007
S10-008
S10-009
S10-010
S10-011
S10-012
S10-013

Greek of the Week

FALL 2009
Week 1: None Awarded
Week 2: Kenny Liranzo - ZPO
Week 3: Amanda Welsh - MIU
Week 4: Jenny Zieno and Janine Gallois - OXO
Week 5: Jeff Abraham - UDE and Andrew Burns and John Olsson - TKE
Week 6: None Awarded - Pledge Success Conference
Week 7: Jerry Resilien - UDE
Week 8: Kamil Alexander - DOE
Week 9: Maurice "Mo" Jones - DOE
Week 10: Juan Jaquez - LIU
Week 11: Kamil Alexander - DOE
Week 12: Corey Miglianti - ZDT
Week 13: Kasey Carpentier - DOE and Danielle Fritsche - OXO
Week 14: Terri Brauer and Liz Kielbasa - ZDT, James Finneran - LIU, and Jeff Abraham and George Nassar - UDE

SPRING 2010
Week 1: All that attended the Haiti Relief meeting on 1/25/10
Week 2: Danielle Schafer - UDE
Week 3: All Winterfest 2010 Participants
Week 4: Nate Gresock - UDE, James Finneran - LIU, Julie Marsh - MIU, Steve Scala - TDX, Clarissa Robinson - OXO, Chi Thorton - SOE, Liz Kielbasa and Terri Brauer - ZDT, and Kevorn Willet - DOE
Week 5: Terri Brauer - ZDT, Kevorn Willet, Kasey Carpentier, and Kamil Alexander - DOE
Week 6: All the participants from the ACF Regional Competition
Week 7: Kate Socha - SOE
Week 8: Kevorn Willet - DOE, Julie Marsh - MIU, Liz Kielbasa and Terri Brauer - ZDT. Honorable Mention: Tunji -LIU pledge and Brie ZDT pledge
Week 9: Caitlin Hefner - ZDT, Charlie Sweeney - TKE, and Danielle Fritsche - OXO
Week 10: None Awarded
Week 11: Liz Kielbasa and Terri Brauer - ZDT, Kevorn Willet - DOE, and Nate Luck - TDX
Week 12: Jenny Zeino and Janine Gallois - OXO, Kate Socha and Sarah Danelli - SOE, and Aiko Shigetaka - ZDT
Week 13: Kasey Carpentier - DOE and Terri Brauer - ZDT; OUR TWO STUDENTS OF THE YEAR 2010!

2008-09

Minutes
S09-005
S09-006
S09-007
S09-008

S09-009
S09-010
S09-011
S09-012
S09-013

2012-2013 Greek Council Executive Board

Student Activities

222 Farrell Student
and Community Center

P: 607-746-4565
F: 607-746-4342

studentactivities@delhi.edu

 

Bari Lisa Marshall 
Greek Life Advisor
607-746-4841
marshabl@delhi.edu

 

Recognized Greek Organizations

Fraternities
ΔΩE - Delta Omega Epsilon (DOE)
KΣE - Kappa Sigma Epsilon (KSE)
ΛAΥ - Lambda Alpha Upsilon (LAU)
ΛIΥ - Lambda Iota Upsilon (LIU)
TΔΧ - Tau Delta Chi (TDX)
TKE - Tau Kappa Epsilon (Teke)
TRI  - Tri-Atelier Fraternity (Tri-At)

Sororities 
BΔE - Beta Delta Epsilon (BDE)
ZΔT
- Zeta Delta Tau (ZDT)
KΩI - Kappa Omega Iota (KOI)
MIΥ - Mu Iota Upsilon (MIU)
OΞΩ - Omicron Xi Omega (OXO)
ΣΩE - Sigma Omega Epsilon (SOE)

Co-Ed Fraternities
BKΞ - Beta Kappa Xi (BKX)
ZΦΩ - Zeta Phi Omega (ZPO)
ΥΔE - Upsilon Delta Epsilon (UDE) 

Last Updated: 4/21/14